Neposílejte krev do zahraničí, darujte ji našim nemocnicím!

“Krev je život!” To prohlásil někdy na přelomu 19. a 20. století autor legendárního románového hororu Dracula, irský spisovatel a divadelní kritik Bram Stoker. Nebyl daleko od pravdy, i když v této souvislosti je to samozřejmě nadsázka. Krve ale na transfúzních stanicích ubývá, ubývá i dárců, někteří si raději dojdou pro pár stovek ke komerčním odběratelům, pro něž je záchrana lidského života spíš kšeftem. Česká krev tak pomáhá spíš zahraničním klinikám, přitom u nás je jí málo. Je to prostě můj názor.

Bohumil Roub

“Naší významnou činností je podpora a maximální informovanost bezpříspěvkových dárců krve, plazmy a krevních derivátů a především nábor dárců nových,” říká. “Jelikož i dárců nám ze zdravotních důvodů při koronaviru ubývá, připravujeme neustále nové kampaně na podporu náboru nových dárců krve či plazmy, kterých je nyní extrémně potřeba. Předpokládám, že díky lidské solidaritě najdeme nové bezpříspěvkové dárce, kteří nemíří jen do komerčních zařízení,” doufá sympatická černovláska. 


Hance se podařilo získat mezi prvodárce svoji kamarádku Danielu Možnou. Na fotografii je už na druhém odběru. (foto archiv)

Dodává, že další činností KDK je pořádání společenských a sportovních akcí pro bezpříspěvkové dárce krve a krevních derivátů, kteří jsou členy klubu. “Samozřejmostí je pak propagace dárcovství krve a jeho přiblížení široké veřejnosti. Důležitá je i přímá podpora preventivních akcí zdravotní a sociální tématiky spojená s podporou náboru prvodárců. Klub zároveň intenzivně pracuje na získávání různých benefitů pro dárce. Chceme naše dárce odměňovat a motivovat, což se nám za podpory místních firem a živnostníků myslím daří,” dodává Hana. (-br-)Sdílej na sociální síti:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *